INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Strzesz  

 
 
XIII/XIX - po 1346
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Strzesz (zm. po 1346), podsędek sandomierski.

W historiografii uznawany jest za członka rodu Sulimów. Po raz pierwszy wystąpił w źródłach w r. 1325. Zajmował wysoką pozycję społeczną, o czym świadczy obdarzenie go tytułem komesa, zanim jeszcze objął jakikolwiek urząd. Pisał się z niezidentyfikowanej wsi «Jaroczich» (1334), Unikowa w paraf. Szaniec w ziemi wiślickiej (1337) oraz Strzeszkowic (obecnie Strzyżowice w dawnym pow. sandomierskim, 1341). W l. 1333–9 był wielkorządcą wdowy po Władysławie Łokietku, królowej Jadwigi. Otoczenie monarchini tworzyli głównie urzędnicy jej dworu oraz przedstawiciele lokalnej elity ziemi sądeckiej; pozycja na tym dworze otwierała drogę do dalszej kariery urzędniczej. W aktach procesu polsko-krzyżackiego, w zeznaniach świadków z 30 IV 1339, wymieniony jest Strzesz, chorąży krakowski. Powszechnie uważa się, że w źródle tym chodzi o Dzierżka Mądrostkę, chorążego krakowskiego, poświadczonego potem na urzędzie od 4 X t.r. Nie można jednak wykluczyć, że S. przez krótki czas był jednak chorążym krakowskim, a król Kazimierz Wielki przeniósł go następnie na godność podsędka sandomierskiego. Odpowiadałoby to drodze awansów w tym czasie, prowadzącej przez chorąstwo krakowskie na urzędy sądowe ziemi sandomierskiej. Jako podsędek sandomierski S. wystąpił tylko w dwóch dokumentach z l. 1341 i 1342. Po raz ostatni w źródłach jako komes, bez urzędu, pojawił się 6 III 1346 w dokumencie królewskiego rządcy sądeckiego, Klimka. Być może nadal był jeszcze podsędkiem sandomierskim (jego następca na tej godności, Adam, wystąpił dopiero w r. 1347). Możliwe jest również ustąpienie S-a z urzędu ze względu na wiek lub stan zdrowia.

Żoną S-a była nieznana z imienia córka Mikołaja Pączka z Gadania h. Janina i Małgorzaty. Pozycja S-a w ziemi sądeckiej znajdowała mocne oparcie w tamtejszych związkach rodzinnych.

 

Piekosiński, Rycerstwo, III 366; Urzędnicy, IV/1; – Barański M., Dominium sądeckie. Od książęcego okręgu grodowego do majątku klasztoru klarysek sądeckich, W. 1992 s. 197–201; Marzec A., Domina terrae Sandecensis. Rola polityczna Jadwigi Łokietkowej w kontekście jej kontaktów z możnowładztwem małopolskim, „Kwart. Hist.” T. 107: 2000 z. 1 s. 11; Rutkowska-Płachcińska A., Sądecczyzna w XIII i XIV wieku. Przemiany gospodarcze i społeczne, Wr. 1961 s. 153–4, 171; Sikora F., Dzieje osadnictwa i własności ziemskiej w epoce staropolskiej, w: Wierzchosławice. Dzieje wsi i gminy, Red. F. Kiryk, Z. Ruta, Kr. 1994 s. 47; – Cod. Pol., III nr 84, 89; Kod. Mpol., I–III; Lites, I 121; Zbiór dok. mpol., I nr 35, IV nr 919.

Jan Wroniszewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.